На тази страница ще намерите цялата и пълна информация за съобщението за смърт, процедура на издаване, какво да правите и кой го издава.

Какво е съобщение за смърт?

Съобщение за смърт е официален документ, който се издава веднага след установяване на смъртта на човек. Този документ е необходим за регистриране на смъртта в гражданските органи и е важна част от процедурата по урегулиране на следващите стъпки, като погребение или кремация, както и за решаване на правни и административни въпроси, свързани с наследството и други аспекти на правовото уреждане на смъртта.

Кога и кой издава съобщение за смърт?

Съобщението за смърт се издава веднага след установяване на факта за смъртта на човек, до 48 часа. Това обикновено се случва от лекар или фелдшер, които извършват мъртвопроверка и удостоверяват смъртта на починалия.

  • Ако човекът е починал в домашни условия, можете да се обърнете и към личния лекар на покойника, който да посети дома и да издаде свидетелството.
  • При смърт в болница – „съобщението за смърт“ е от лекуващия лекар или от извършилия аутопсията.
  • В случай, че смъртта е настъпила извън дома на починалото лице или извън болнично заведение, е необходимо да се свържете с телефон 112 за предприемане на необходимите стъпки.

Когато са изпълнени всички необходими процедури и изисквания, медицинският специалист издава съобщение за смърт.

Ако имате нужда от дежурен лекар за издаване на съобщение за смърт, то ние от Погребална агенция ООД сме на разположение денонощно. Моля, свържете се с нас на Денонощен номер: 0700 166 02 / 02 9963056 Мобилен номер: 0877 126665

  • Констативен протокол от Спешна медицинска помощ – 112 НЕ е съобщение за смърт
    Това означава, че дори ако екипът на спешната помощ е бил на мястото на инцидента, техният доклад не може да се използва за официално удостоверяване на смъртта пред гражданските органи, като например в ОП „Гробищни паркове“.

Кога общопрактикуващ личен лекар може да издаде съобщение за смърт?

За отговора ще се базираме на Закона за гражданска регистрация, Закона за здравето, Наредба 14 за медицинските критерии и реда за установяване на смърт, Наредба № 23 за съдебномедицинските, съдебнопсихиатричните и съдебнопсихологичните експертизи. 

ОПЛ може да издаде писмено съобщение за смърт, ако са изпълнени всичките условия: 

  1. Смъртта е настъпила преди по-малко от 48 часа
  2. Причината за смъртта е болестна (ненасилствена)
  3. Ако починалият е идентифициран/установен и има документи за самоличност
  4. Ако лекарят знае каква е причината за настъпилата смърт
  5. Ако лекарят е посетил ЛИЧНО мястото където е починал човека и се е УБЕДИЛ чрез внимателен външен оглед на глава, тяло и крайници за ЛИПСА на следи от НАСИЛИЕ (механично, химично, термично и др.)
  6. Ако няма данни, че смъртта е настъпила след претърпяни в близкото минало травми-ПТП, трудова злополука, побой, битов инцидент и др.

Нужни са ви съобщение за смърт и разрешително за кремация, ако починалият ще бъде кремиран

В случай на избор за кремация на починалия, освен съобщението за смърт, близките трябва да поискат и разрешително за кремация (талон). Този документ е задължителен за погребението чрез кремация.

Починалият не е регистриран жител в София и погребението ще е извън София – какво да правя със съобщението?

В случай, че починалото лице не е регистрирано като жител на София и трябва да бъде транспортирано до друго населено място, то в рамките на 48 часа след настъпването на смъртта и след като тя е била потвърдена от медик, Вие като близки на починалото лице сте задължени лично да уведомите длъжностните лица по гражданско състояние в ОП „Гробищни паркове“. Трябва да предоставите медицинското свидетелство „съобщение за смърт“ и документ за самоличност (паспорт или друг документ, удостоверяващ постоянното пребиваване на починалото лице) за съставяне на смъртен акт. Ако няма наличен документ за самоличност (бил загубен, унищожен или не може да бъде открит), трябва да информирате длъжностните лица по гражданско състояние за този факт.

Къде трябва да донеса съобщението за смърт?

Съобщението за смърт трябва да се предостави лично от близките на починалия лице на длъжностните лица по гражданско състояние в ОП „Гробищни паркове“. При предоставянето му се изисква медицинското свидетелство за смърт и документ за самоличност на починалия (като паспорт или документ за постоянно пребиваване).

В „ОП Гробищни паркове“ или подобно, в зависимост от местните административни процедури, специалистите ще извършат необходимите процедури за съставяне на акта за смърт и за регистриране на смъртта в системата. При транспортиране на починал в София, е необходимо лицето да пътува заедно със следните задължителни документи – съобщение за смърт и лична карта.

Съобщението за смърт трябва да бъде носено възможно най-скоро след установяването на смъртта, като в някои случаи срокът за представяне на документа може да бъде определен от местните правила или законодателство. Важно е да бъдете информирани за сроковете и изискванията във вашия регион, за да избегнете евентуални забавяния или проблеми в процеса на регистрация на смъртта.

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/